Forum www.niestacjonarne.fora.pl Strona Główna www.niestacjonarne.fora.pl
Forum jest przeznaczone dla studentów II roku II stopnia Socjologii na WSNHiD
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opracowane zagadnienienia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.niestacjonarne.fora.pl Strona Główna -> Globalne procesy społeczne dr Miński
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zosia1988




Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 197
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 1/4
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto 13:23, 22 Maj 2012    Temat postu: Opracowane zagadnienienia

Brakuje 9 pyt, mógłby ktoś zamieścić na forum ;]


1. Pojęcie zmiany społecznej:
Zmiana – oznacza pojawienie się czegoś nowego w określonym czasie. Zmiana to różnica między teraz a przedtem. Chodzi o stan rzeczy w różnych momentach czasowych.
Pojęcie zmiany społecznej zawiera 3 elementy:
1. Różnicy
2. W różnych momentach czasu
3. Między sanami tego samego systemu.
Definicja Hawley’a: poprzez zmianę społeczną rozumiem jakakolwiek niecykliczną przemianę systemu społecznego rozumianego jako całość.
2. Domeny zmian:
Domeny zmian:
Zmiana może dotyczyć i nastąpić w:
- składzie – przybywanie, nabywanie ludzi, migracje, skład organizacji,
- strukturne - wymiana i specjalizacja funkcji elementów systemu społecznego,
- struktury interakcyjnej – nowe konflikty, interesy, normy, orientacje
- struktury interesów – bogacenie, ubożenie, władza, panowanie
- struktury normatywnej – prawo, zakazy, nakazy, kodeksy.
3. Typy procesów społecznych wg. Piotra Sztompki (z przykładami)
Rozwój społeczny wg. P. Sztompki: pojęcie rozwoju społecznego oznacza proces rozwoju pewnego potencjału zawartego w istocie systemu.
Proces ten charakteryzuje się 3 cechami:
1. Jest kierunkowy – żaden ze stanów nie powtarza się na innym etapie.
2. każdy późniejszy stan systemu przedstawia wyższy poziom wybranej cechy.
3. stymulują immanenta (wewnętrznie, auto-dynamicznie, skłonności systemu.

4. Typy rozwoju społecznego:

 Jednokierunkowy – unilinearny, przebiega tym samym torem.
 Wielokierunkowy – multinearny, może przebiegać różnymi torami zwanymi trajektoriami
 Skokowy – zmiany ilościowe przechodzą w zmiany jakościowe.

5. Idea postępu społecznego (postęp społeczny)
Postęp społeczny to zmiana (y) ocenione/uznane przez jakąś społeczność za pozytywne. Postęp społeczny to proces przybliżający nieustannie do takiego stanu społeczeństwa, w którym realizuje się jakieś ważne społeczne wartości stanu uważanego za dobry, słuszny itp.
Pojęcie postępu społecznego ma charakter relatywny. To czy coś jest postępem czy regresem jest zrelatywizowane:
a. Do określonej grupy lub zborowości społecznej
b. Historyczne (w czasie)
c. Do przyjętych kryteriów postępu (uważanych wartości).
Idea postępu pojmowanego jako rozwój wiedzy i poprawa jakości życia ludzi była siłą napędową Zachodniej Cywilizacji przez ostatnie 300 lat. W XX wieku idea postępu była stałym elementem z małymi modyfikacjami, praktycznie każdej z kultur istniejących na świecie. W krajach Trzeciego Świata rozwój i modernizacja traktowane były jako synonimy postępu. Idea postępu była też obecna w klasycznej socjologii znajduje mu ją zarówno u A. Comte, M. Spencera, i K. Marksa.

6. Teorie wyjaśniające znaczenie procesów społecznych
Teorie zmiany endogennej – oparte na założeniu, że przyczyny zmian społecznych tkwią w samym systemie społecznym lub jego elementach.
Założenia:
1. Porządek społeczny opiera się na przymusie i dominacji oraz podległości
2. Zmiana społeczna jest efektem społeczności lub napięć tkwiących w naturze systemu społecznego
3. Konflikt jest trwałym elementem życia społecznego
4. Przedstawiciele: K. Marks, R. Dahrendorf, L. Coser.

7. Pojęcie dyfuzji kulturowej i założenia teorii dyfuzji kulturowej.
Może przebiegać poprzez:
 planowanie zapożyczenia pewnych treści przez kulturę przejmującą lub narzucenie jej elementów przez kulturę przekazującą (dyfuzja zamierzona).
 spontaniczne kontakty przedstawicieli różnych kultur (dyfuzja niezamierzona).
Założenia:
-najłatwiejsze do przyswojenia przez inna kulturę są materialne elementy kulturowe;
-najtrudniejsza do przyswojenia jest strefa kultury symbolicznej;
-rozwój kulturowy: efekt przejmowania wzorów kulturowych;
-dynamika kultury: zależy od intensywności kontaktów;
-podobieństwo kultur: efekt częstości kontaktów i oddziaływań;
-kultura izolowana skazana jest na stagnację;
-czynniki geograficzne: pierwotnie decydowały o dyfuzji kulturowe, obecnie proces rozprzestrzeniania może mieć charakter bezpośredni bądź pośredni;
-zróżnicowane przyczyny opóźnień (np. klimat uniemożliwia uprawianie pewnych sportów).

8. Globalna wioska (Marshall McLuhan).
Pewne aspekty tego co obecnie określam jako globalizacja były już dyskutowane w latach 60 i 90 XX wieku. Sam termin „globalna wioska” ukuł w 1960 roku Marshall McLuhan. W jego przekonaniu termin globalna wioska oddaje to jak „skurczył się” świat pod wpływem wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych.
Marshall McLuhan – kanadyjski krytyk społeczny (1919-1980) analizował wpływ nowoczesnych technologii komunikacyjnych na społeczeństwo i kulturę. Uważał, że media są przedłużeniem ludzkich zmysłów, a środek sam w sobie może być informacją. Twierdzi, że każda forma komunikacji posiada swoją własną logikę – o ile druk posiada logikę linearną i sekwencje, wykazującą asocjację z indywidualizmem, o tyle umasowienie środków przekazu dają podwaliny pod jedną uniwersalną kulturę będącą rezultatem korzystania przez wszystkich z nowoczesnych technologii komunikacyjnych.

9. Krytyka idei postępu społecznego.

10. Teorie wyjaśniające proces rozwoju społecznego.

 Teoria modernizacji – były dominującym w socjologii amerykańskiej w latach 50 i 60 XX wieku paradygmatem analitycznym dostarczającym wyjaśnień globalnych procesów, w wyników których tradycyjne społeczeństwa podlegały adaptacyjnemu unowocześnieniu. Podstawą tego procesu było zróżnicowanie i specjalizacja funkcji instytucji społecznych. Przykładowo teoretycy konwergencji akcentowali fakt, że industrializacja – niezależnie czy było to społeczeństwo kapitalistyczne, czy socjalistyczne – spowodowała analogiczne przemiany struktury społecznej i zawodowej.
 Teorie globalizacji – dominujące od lat 90 XX wieku paradygmat wyjaśnienia procesów w wyników których świat przeobraża się w jeden globalny system kulturowy.

11. Teoria systemu światowego (def. Wallersteina, założenia)
Przemiany gospodarcze w skali nie tylko ponadnarodowej, ale i ponad-kontynentalnej, ekspansja międzynarodowych korporacji, rozwój ponadnaturalnych rynków i międzynarodowego podziału pracy przyczynił się do powstania teorii systemu światowego jako modelu globalnej ekonomii. I. Wallerstein jako twórca pierwszej teorii, która wykroczyła poza państwo narodowe, jako podstawową jednostkę analizy. Z tego względu jest ona uważana za pierwsza teorię globalizacji.
Główne aspekty teorii Wallersterina:
Definicja: Globalizacja oznacza rozprzestrzenienie kapitalistycznych systemów światów na cały glob i uformowanie jednego systemu światowego: z globalnymi podziałem pracy i zróżnicowanym systemami kulturowymi.

12. Analityczne ujęcie globalizacji.
Założenia: pozycje krajów w światowej gospodarce są relatywnie stabilne dzięki polityce militarnej mocarstw światowych (USA, ZSRR) ideologiczne indoktrynacji do ujmowania świata jako jednostki oraz dzieleniu większości społ. na przeważającą liczebnie warstwę niższą oraz mniejszą liczebnie warstwę średnią. Ponadto tak jak klasa średnia tak i pół-peryferie są dla systemu światowego tym, czym dla społeczeństwa jest klasa średnia – jest to czynnik konserwatywny zapobiegający polaryzacji i nasileniu konfliktu.
Struktura koncepcji: system światowy składa się z centrum, pół-peryferii i peryferii.
Analityczne ujęcie globalizacji, obecnie dyskutowane są trzy wymiary globalizacji:
a. Ekonomiczny
b. Kulturowy
c. Polityczny.

13. Ekonomiczne ujęcie globalizacji.
Ekspansja i transformacja kapitalizmu w zintegrowaną gospodarkę globalną. Kluczową zmianą jest ekspansja światowych rynków finansowych. Globalizacji finansowej towarzyszy rozwój technologii informatycznych, które czynią globalne rynki „możliwymi” , dzięki transmisjom w tzw „czasie rzeczywistym”, oraz elektronicznym przekazom funduszy. Kolejnym filarem globalizacji ekonomicznej jest ekspansja ponadnarodowych korporacji. Największe korporacje transnarodowe mają budżety przekraczające dochody wielu (mniejszych) państw narodowych i ich działalność jest poza kontrolą jakiegokolwiek rządu państwa narodowego. O gospodarczym znaczeniu korporacji ponadnarodowej może świadczyć zjawisko globalizacji produkcji.

14. Kulturowy wymiar globalizacji.
jest rezultatem umasowienia turystyki, nasilenia procesów migracyjnych, komercjalizacji, działalności kulturowej (utowarownienie, ko modyfikacja wytworów kulturowych), oraz globalnego rozprzestrzeniania ideologii konsumeryzmu (konsumariat) zastępujących lub uzupełniających kultury lokalne. Marketingowa działalność ponadnarodowa korporacji oraz rozwój mediów masowej komunikacji przyczyniając się do globalizacji kultury. Najczęściej to zjawisko określa się mianem Mcdonalizacji społeczeństwa. Mcdonalizacja to termin ukuty w 1993r. przez Georga Ritzera jako określenie wzrastającej standaryzacji, pragmatyzacji i uniformizacji społeczeństw (post) nowoczesnych.
15. Polityczny wymiar globalizacji.
Rozwój regulacyjnych instytucji o charakterze międzynarodowym (Bank światowy, Międzynarodowy Fundusz Monetarny…) działalność regulacyjna tych instytucji ogranicza swobodę działania rządów państw narodowych.
16. Koncepcje ryzyka Ulricha Becka (przykłady)
Definicja: globalizacja jest intensyfikacją ponadnarodowych konfliktów, wydarzeń, problemów, kontaktów, nasyceniu nimi przestrzeni społecznej i biografii jednostek. To proces przez który ograniczeniu ulega suwerenność przez ponadnarodowych aktorów o rożnych strategiach i perspektywach na przejęcie władzy, różnych orientacjach, tożsamościach i powiązaniach. Jest procesem globalnie dialektycznym. Kluczowym czynnikiem zmian, wymiany politycznej, ekonomicznej i społecznej.
Założenia koncepcji Becka:
W XX wieku nastąpiła zmiana – odejście od logiki dystrybucji, bogactwo w społeczeństwie ubóstwa i przejście do logiki dystrybucji ryzyka społecznego jest kontrolowane ze społecznym wytwarzaniem ryzyka, które zagraża całej ludzkości kluczowym instytucjom (ekonomicznym, politycznym) nie tylko generującym ryzyko, ale i tym, które ukrywają je przez opinia publiczną (np. epidemia choroby wciekłych krów, została umożliwiona przez fakt, że rządowe instytucje zezwalały i nie kontrolowały w wystarczającym stopniu procesu karmienia krów potencjalnie niebezpiecznym paszeniu).
Struktura koncepcji 3 wymiary społ. ryzyka:
1. Ryzyko nieograniczone przestrzennie do jednego kraju (efekt domina).
2. Ryzyko rozciągające w czasie – jego konsekwencje będą odżuwać następne pokolenia.
3. Zagęszczanie ponadnarodowe sieci kontaktów i przypływu symboli.

17. Podsumowanie koncepcji globalizacji.
Pomimo, że każda z omawianych koncepcji uznaje inne elementy za charakterystyczne dla społeczeństwa postindustrialnych można wskazać rysy wspólne dla wszystkich koncepcji globalizacji.
1)definiowanie zjawisk globalnych i lokalnych jako wzajemne uwarunkowanych i komplementarnych.
2) zerwanie z przekonaniem o uniwersalności i celowym charakterze rozwoju społecznego.
3) ujmowanie globalizacji jako procesu dziejącego się i niedokończonego i stąd wywołującego poczucie niepewności i braku bezpieczeństwa.
4) akcent na bezprecedensowy charakter zachodzących procesów – nie da się ich zrozumieć, ich całej złożoności poszukując analogię w przeszłości, czy prowadząc analizy ograniczone do wybranego państwa czy regionu.
5) negacje możliwości jednoznacznego określenia hierarchicznego porządku zjawisk. Postulat prowadzenia badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych

18. Przyczyny globalizacji wedle S. Trojana.
1) wielkie odkrycia geogr- połączenie szlakami żeglownymi kontynentów
2) rozwój stosunków kapitalistycznych i internacjonalizacja kapitału
3) polityka kolonialna wielkich mocarstw europejskich – walka o kolonie. Powstanie światowego systemu kolonialnego
4) rewolucja naukowo- techniczna- skomunikowanie się ze sobą różnych zakątków świata
5) trauma powojenna, która zainicjowała procesy integracyjne i zjednoczeniowe.
6) rozwój ponadnarodowych korporacji.

19. Fazy – Robertson wraz z charakterystyką.
FAZA I zalążkowa (Europa XV- poł XVIII). Rozwój wspólnot narodowych. Rosnące wpływy kościoła Katolickiego. Promieniowanie z Europy: koncepcji indywidualizmu i humanizmu; heliocentrycznej teorii budowy wszechświata i początku nowoczesnej geografii. Upowszechnienie kalendarza gregoriańskiego.
FAZA II początkowa w większości Europa XVIII- 1870. Gwałtowny zwrot w kierunku idei homogenicznego centralnie rządzonego państwa. Krystalizacja koncepcji sformalizowanych stosunków międzynarodowych, standardów praw obywatelskich jednostki, konkretyzacja koncepcji ludzkości. Gwałtowny przyrost konwencji prawnych i instytucji zajmujących się ponadnarodowymi regulacjami i komunikacją, międzynarodowe wystawy. Problem wstępu do międzynarodowej wspólnoty społ. Spoza Europy. Kwestia nacjonalizmu i internacjonalizmu.
FAZA III startowa 1870- 1920 krystalizacja problematyki i relacji pomiędzy społ. Narodowym, jednostkami, wspólnotą międzynarodową, ludzkością. Pojawienie się problemu nowoczesności. Ekspansja koncepcji akceptowalności społ. Narodowego, idei, dotyczących tożsamości osobistej i narodowej. Włączenie społ. Spoza Europy do kręgu wspólnoty międzynarodowej. Formalizacja kosmopolityzmu i próby implementowania idei ludzkości. Globalne ograniczenia migracyjne. Gwałtowny wzrost ilości i szybkości globalnych form komunikacji. Pierwsza „nowela kosmopolityczna”. Powstanie światowych ruchów. Rozwój globalnego współzawodnictwa. Wprowadzenie czasu światowego oraz niemalże globalne przyjęcie kalendarza gregoriańskiego. Pierwsza wojna światowa.
FAZA IV walki o hegemonię 1920- 1960 powstanie Ligi Narodów a następnie ONZ. Ustanowienie zasad suwerenności narodowej. Konfliktowe koncepcje nowoczesności. Przyszłość ludzkości koncentrująca się wokół kwestii Holokaustu, wojny nuklearnej, krystalizacji Trzeciego świata.
FAZA V niepewność 1960-.. lądowanie na księżycu. Akcentowanie wartości post-materialistycz. Koniec zimniej wojny. Upowszechnienie dostępu do broni atomowej. Powstanie instytucji ponadnarodowych i globalnych ruchów społ. Gwałtowny rozwój środków globalnej komunikacji. Społeczeństwa stojące w obliczu problemów wielokulturowych i wieloetniczności. Prawa obywatelskie stają się problemem o charakterze globalnym. Koniec ładu polarnego?? Płynności systemu stosunków międzynarodowych. Konsolidacja globalnego systemu medialnego. Islam jako ruch antyglobalizacyjny/ alterglobalizacyjny.
20. Periodyzacja globalizacji – Held, McGrew (bez sześcianu)
Held, McGrew każdy okres charakterystyczny inna kombinacja przestrzenno –czasowych i organizacyjnych wskaźników globalizacji takich jak:
-zasięg kontaktów globalnych;
-intensywność wzajemnych kontaktów globalnych;
-prędkość przepływów globalnych;
-zdolność globalnych oddziaływań zwrotnych.
21. Znaczenie globalizacji gospodarki
Rosnące powiązania pomiędzy gospodarkami krajowymi. Wzrost liberalizacji i integracji rynków handlowych. deregulacja przepływów kapitałowych. Regulacja kosztów komunikacji i transportu (dzięki nowym technologiom). Zaostrzenie konkurencji na rynkach światowych- zmiana lokalizacji procesów produkcyjnych jest sposobem zwiększenia wydajności i efektywności, wzmocnienia pozycji na rynku. Zmiana warunków prowadzenia działalności gosp. – przemieszczenie pracochłonnej produkcji lub usług w dowolne miejsca na świecie. Najczęściej kryterium wybory przez firmy miejsca działalności są niższe koszty wytwarzania. W państwach rozwiniętych pojawiają się uzasadniane obawy o utrzymanie dotychczasowej produkcji i miejsc pracy.
22. Dezindustrializacja
(Odprzemysłowienie) czyli proces w którym następuje zanik tradycyjnych gałęzi przemysłu, zwłaszcza ciężkiego i powiązanych gałęzi (np. górnictwa). Dezin. oraz postęp technologiczny umożliwiały zastosowanie nowoczesnych technik komunikacji, co pozwoliło na dokonanie podziału procesu produkcyjnego. Silna specjalizacja produkcji pozwoliła na wydzielenie danego etapu lub części produkcji z działalności podstawowej przedsiębiorstwa i zlecenie ich wykonania na zewnątrz (outsourcing) lub przeniesienie części produkcji do innego regionu lub państwa (offshoring).
23. Fragmentaryzacja i delokalizacja produkcji.
współczesny kapitał dzięki liberalizacji rynków i postępowi technologicznemu może dokonywać wyboru lokalizacyjnego na znacznie większą skalę niż było to możliwe w społeczeństwie przemysłowym, w którym produkcja była silnie uzależniona od zasobów surowcowych i energetycznych.

24. Przyczyny fragmentaryzacji i delokalizacji produkcji.
Integracja krajów, postęp technologiczny, niższe koszty wymiany, łatwość komunikowania, dostęp informacji. Fragmentaryzacja produkcji dóbr i usług, które mogą być swobodnie zlecane i lokowane w różnych częściach świata. i delokalizacji produkcji
1) dostęp do tańszych czynników produkcji, obniżające się bariery handlowe oraz postęp technologiczny umożliwiają ruch kapitału (np. w poszukiwaniu tanich surowców, siły roboczej), czego obecnie wyrazem jest widoczna tendencja do przenoszenia produkcji cechujące się znacznym nakładem pracy do miejsc o dużej podaży taniej siły roboczej.
2) możliwość czerpania korzyści z lokalizacji na obcych rynkach przy redukcji ryzyka utraty know-how, innowacjo technologicznych i wiedzy z zakresu zarządzania, sprzyja temu zakładanie firm na rynkach zagranicznych.
3) efekty aglomeracji- o wyborze miejsca decyduje dostępność do innych firm, technologii i specjalistycznej, wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, gdzie ma miejsce dyfuzja procesów innowacyjnych i osiąga się korzyści skali.
Ponadto wielkość rynku i koncentracja firm umożliwiają stosunkowo łatwą adaptację siły roboczej do zmieniających się wymogów rynku.
25. Outsoursing i offshoring (z przykładami)
Outsoursing polega na kontraktowaniu tylko części a nie całości procesu produkcyjnego w dostawców zagranicznych. Najczęściej na zewnątrz firmy wyprowadza się funkcje, które nie są bezpośrednio związane z działalnością podstawową.
Np. Międzynarodowe firmy z branży odzieżowej - Nike, Adidas czy Reebok - koncentrują się wyłącznie na projektowaniu oraz na sieci sprzedaży i marketingu. Cała sfera produkcji czy logistyki realizowana jest przez inne podmioty. Wszelkie zadania związane z produkcją i logistyką realizują firmy zewnętrzne.
Offshoring polega na przenoszeniu miejsc pracy oraz produkcji lub zamówień z kraju, w którym umiejscowiona jest siedziba firmy, na rynki zewnętrzne. Nie musi się to odbywać w ramach jednego przedsiębiorstwa, jednym z głównych motywów skłaniających przedsiębiorstwa do uciekania się do offshoringu są niższe koszty zatrudnienia.
Np., i mogą być zlecenia wykonywane obecnie przez polski IBM. W swoim krakowskim centrum finansowo-księgowym musiała niedawno zatrudnić 60 hinduskich księgowych, aby obsługiwali klientów z obszaru Azji i Pacyfiku.
26. Płaszczyzny – Kulturowe efekty globalizacji.
Wpływ globalizacji dostrzegany jest poprzez:
*pojawienie się nowej subkultury globalnych profesjonalistów i elit biznesowych (światowa finansjera).
*rozpowszechnienia popkultury przez sceptyków określonej przede wszystkim jako amerykańskiej.
*rosnąca niepewność dotycząca przekonań i wartości związanych z prawami człowieka i obyczajami.
Znaczenie: debaty nad kulturowymi aspektami globalizacji nie mają wyłącznie charakteru ”ezoterycznego”. Kwestie kulturowe mają kolosalne znaczenie dla wyników negocjacji handlowych czy innych dysput o międzynarodowym wymiarze. każdy z 3 aspektów globalizacji kult. Ma olbrzymi wpływ na decyzję rządów państw narodowych.
27. Kultura DAVOS
Przedstawiciele podzielają przekonania na temat indywidualizmu, demokracji i gospodarki rynkowej. Mają własny rozpoznawalny styl życia, który powoduje, że lepiej czują się we własnym –kosmopolitycznym towarzystwie, niż w obecności swoich gorzej wykształconych rodaków.
KD w społeczeństwie narodowym: Robert Rich –minister pracy w zgodzie prezydenta Clintona- szacuje liczebność klas globalnych profesjonalistów na 15-25% społ USA.
Wedle Richa wyróżnikiem tej grupy jest:
*myślenie bardziej w kategoriach kosmopolitycznych niż w narodowych;
*dobre wykształcenie i wysoki poziom kwalifikacji- przygotowanie pozwalające czerpać ….z globalizacji;
*znajomość j.obcych;
*międzynarodowe podłoże;
*małe prawdopodobieństwo utraty pracy lub spadku zarobkó1) w wyniku globalizacji; *….niechęć do służby wojskowej.
28. Rozwój globalnej pop-kultury
*część obserwatorów uważa , że taka forma globalizacji jest raczej amerykanizacją niż westemizacją, bowiem USA jest największym producentem dóbr kultury popularnej.
*k. popularna manifestuje się poprzez filmy, muzykę, programy typu talk-show, telewizję satelitarną, Fast foody, ubiór, gazety.
*wg. Kina Campbella – byłego premiera Kanady „wizerunki Kanady są tak wszechstronne w globalnej wiosce, że można odnieść wrażenie, jakby to nie świat emigrował do Ameryki, ale A. emigrowała na świat, pozwalając aspirować do bycia Amerykaninem, ludziom nawet z najbardziej odległych zakątków świata”.

29. Efekt CNN ( np. w polityce)
Globalizacja przyczyniła się do eliminacji zobojętnienia wobec tego co spotyka ludzi z innych krajów. Decydenci odkryli, że prasa, media donoszące o tym co się dzieje za granicą (wojny, głód) mogą mieć duży wpływ na krajową opinię publiczną. PRZYKŁAD:
1) 1984r. Etiopia –głód- Bob Geldof zorganizował koncert charytatywny na rzecz głodujących w Etiopii.
2) 1992r. –w Somalii interweniowały USA Abu zapobiec klęsce głodu (też pod wpływem nacisku opinii).



30. Globalne organizacje pozarządowe.
Powstały z wykorzystaniem liczby „podstawowego” personelu i środków przy kreatywnym wykorzystaniu dostępnych technologii; np. JCBL – globalna siec ponad 1100 grup humanitarnych, proekologicznych, religijnych działających na rzecz praw człowieka, dzieci, kobiet, rozwoju społecznego, kontroli, armii, działających ponad 60 krajach.
JCBL- „kampania była pierwszym wytworem globalizacji. Funkcjonowanie tej formy protestu społecznego zaczynamy dopiero poznawać.
[/b]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
inka874




Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Wto 19:54, 22 Maj 2012    Temat postu:

Ad.9
pod koniec XXw idea postępu społ zyskała więcej krytyków niż zwolenników a biorąc pod uwagę poniższe argumenty zaczęto otwarcie mówić o upadku idei postępu.
1.Rozwój gospodarki światowej pogłębił dysproporcje pomiędzy poszczególnymi krajami
2.Niemożność przezwycięzyła ubóstwo przez kraje 3świata
Tyle:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
beta




Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Śro 17:15, 23 Maj 2012    Temat postu:

DZIĘ-KU-JE-MY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
conklin1




Dołączył: 30 Gru 2010
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Śro 18:14, 23 Maj 2012    Temat postu:

powiedział że nie będzie robił nikomu problemów, ciekawe czy zrobi tak jak my mieliśmy w zeszłym roku:). byłoby fajnie, aczkolwiek będzie więcej ludzi więc nie wiadomo:/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cna88




Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw 0:05, 24 Maj 2012    Temat postu:

a co było w zeszłym roku ??:P

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Emi




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Czw 11:39, 24 Maj 2012    Temat postu:

Wielkie DZIĘKI :)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiaa110




Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Czw 12:37, 24 Maj 2012    Temat postu:

dziękuję bardzo.:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.niestacjonarne.fora.pl Strona Główna -> Globalne procesy społeczne dr Miński Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin